VITAJTE

60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60,
B-1047 Bruxelles/Brussel

Mgr. Peter Pollák, PhD. sa narodil 20. apríla 1973 v Levoči. Je slovenským politikom rómskej národnosti. Od júna 2019 pôsobí ako poslanec Európskeho parlamentu za frakciu EPP – Európsku ľudovú stranu. Vo voľbách do Európskeho parlamentu kandidoval za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, prekrúžkoval sa z tretieho miesta a uspel ako jediný z kandidátky OĽaNO s 23 815 preferenčnými hlasmi.

Je podpredsedom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko, členom Výboru pre vzdelávanie a kultúru, náhradníkom vo Výbore pre regionálny rozvoj, Delegácii pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ – Ukrajina, Delegácii pre vzťahy s Indiou a Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.

Je aktívnym členom a zároveň členom predsedníctva vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ktorého predseda je súčasný premiér Slovenskej republiky Igor Matovič.

Mgr Peter Pollák, PhD. bol prvým poslancom Národnej rady Slovenskej republiky rómskej národnosti, do ktorej kandidoval v marci 2012 na 8. mieste kandidátky OĽaNO. Získal 6072 preferenčných hlasov, umiestnil sa na 14. mieste.

V slovenskom parlamente bol overovateľom Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Pôsobil tiež ako člen Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení OBSE. 26. septembra 2012 bol vymenovaný do funkcie splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity s účinnosťou od 1. októbra 2012 až do vzdanie sa funkcie k 30. aprílu 2016.

V rokoch 2016 – 2019 sa venoval vzdelávaniu najmä ako vysokoškolský učiteľ a lektor. Na viac ako 300 stredných školách prednášal o extrémizme a pomáhal nájsť prácu stovkám dlhodobo nezamestnaných.